Engelliler Koordinasyon Birimi
BİRİM HAKKINDA

Engelli bireylerin özgürce yaşamaları için çalışıyoruz.

Herhangi bir nedenle fiziksel, zihinsel veya gelişimsel olarak engellenmiş bireylerin desteklenmesini hedefler. Bu hedefle yola çıkan birim; eğitim, tedavi ve temel hakları konularında hayatın içinde yeterince yer alamayan engelli bireylerin özgürce yaşamalarına imkân sağlamak için projeler üretmektedir.

Birimimiz haftada bir gerçekleştirdiği komisyonlarda, engelli raporu olan bireyleri değerlendirerek, uygun görülen eğitim programlarına yerleştirmektedir. Engelli bireylerin yanı sıra, aileleri de eğitim, danışmanlık ve etkinliklerden ücretsiz olarak faydalanabilmektedir.

SANAT ÇALIŞMALARI
Program, yaş ve engel düzeylerine göre öğrencilerin sosyal davranış kazanmalarını, ince kas gelişimini destekleyerek, yeteneklerini geliştirici el sanatları ve atölye çalışmalarından oluşmaktadır.
AKDEM EL SANATLARI GRUBU
Programda yürütülen çalışmalar; engelli bireylerin çevrelerini tanımalarına, kendilerini ifade etmelerine, sosyalleşmelerine, ince kas gelişimlerine, yaptıkları işten haz ve mutluluk duyarken, duygu ve düşüncelerini geliştirerek çevrelerindeki yaşamı algılamalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu etkinlikler takı tasarım, ahşap boyama, ebru sanatı, resim ve sanatsal faaliyet çalışmalarıdır.
DEVAMINI GÖR
GALOŞ YAPIMI
Galoş yapımı atölye çalışmasında engelli bireylerin becerisine dayalı olarak basit aletlerle; beceri, iş birliği yapabilme, grup çalışmasında bulunabilme ve kas gelişimlerini desteklemek amacıyla yapılmaktadır. Galoş Eğitimi’nde öğrencilerin yaptığı çalışmalar, yine kurum içerisindeki ihtiyaç doğrultusunda kullanılmaktadır.
DEVAMINI GÖR
SAHNE VE GÖSTERİ SANATLARI
Engelli bireylerin özel gün ve programlarda sergilenmek üzere dans, tiyatro ve müzik gösterisiyle bedensel ve bilişsel yeteneklerinin keşfedilmesini hedefleyen programdır.
AKDEM MÜZİK GRUBU
Farklı engel gruplarından oluşan özgüven ve benlik algısını arttırmak, keşfetme yetilerini desteklemek, motor, taklit, sosyal beceriler ve ifade edici dil becerilerine katkı sağlanması hedeflenmiştir. AKDEM Müzik Grubu birçok etkinlikte yer almaktadır. AKDEM Müzik Grubu; 7 Mental Retardasyon, 1 Otizm, 1 Spina Bfida tanılı ve 1 görme engelli 10 öğrenciden oluşmakta ve her geçen gün büyümektedir.
DEVAMINI GÖR
+2
AKDEM HALK OYUNLARI GRUBU
Engelli bireylerin; bedensel ve bilişsel yeteneklerinin keşfedilmesine, sosyalleşmesine, yaşam kalitelerinin yükseltilmesine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Yeterli bedensel ve bilişsel becerilere sahip olan öğrenciler çeşitli yörelere ait halk oyunlarını özel gün ve programlarda sergilemektedir.
DEVAMINI GÖR
SPOR AKTİVİTELERİ
Engelli bireylerin, sağlık ve fiziksel gelişim yönünde faydalanabilecekleri ve çevrelerini tanıyıp uyum içinde hareket etmeyi öğrenebilecekleri programdır.
DEVAMINI GÖR
Ömer Arısoy
Kadim Anadolu irfanımız ne güzel ifade etmiş; “Düşenin elinden tutmak” diye. Düşenin elinden tutmak, tutup kaldırmak, yürümesine ve hayata devam etmesine yardım etmek, bizim milli hasletlerimizden biridir. Bu milli düsturumuzu son yıllarda genel ve yerel siyasetimizin temeli haline getirdiğimizi milletimiz fark etmiştir.
Devamını Oku...
Ömer Arısoy
Zeytinburnu Belediye Başkanı