SIKÇA SORULAN SORULAR

AKDEM ile ilgili Merak Edilenler

AKDEM Hakkında
AKDEM’deki hizmetlere nasıl başvurabilirim?

Başvuru Formu sayfası üzerinden başvuru formu oluşturabilir veya AKDEM’ e gelerek başvuru yapabilirsiniz.

Maddi yardım veriyor musunuz?

Maddi yardımda bulunmamaktayız. Kaymakamlık ya da 153’e başvurabilirsiniz.

AKDEM’de hangi eğitimler verilmektedir?

Eğitimler sayfasında yer alan eğitim hizmetlerimizden size uygun olan eğitimlere başvuru yapabilirsiniz.

Başka ilçede ikamet edenler AKDEM'den hizmet alabilir mi?

Zeytinburnu Belediyesi bünyesinde hizmet veren AKDEM yoğun talep ve sağlıklı bir hizmet verebilmek adına ilçe sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlara hizmet vermektedir. Fakat seminerlerimizde böyle bir kısıtlama bulunmamaktadır. Diğer hizmetler, her ilçe belediyesinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bulunduğunuz ilçe belediyesinden hizmetleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hizmetlerimiz Hakkında
Evde bakım hizmeti veriyor musunuz? Doktor var mı? İğne yapıyor musunuz? (Evde Bakım, Evde Sağlık)

Evde sağlık hizmetimizin gerekli şartlarını taşıması halinde, sosyal inceleme sonrasında hizmet alabiliyorsunuz. Doktor hizmetimiz bulunmamaktadır. Evde acil müdahale şansı olmadığı için iğne yapamamaktayız. Aile Hekiminize ya da Evde Sağlık’a başvurabilirsiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı hizmetinden nasıl randevu alabilirim?

Diş randevuları her ayın son iş günü saat 13:00 itibari ile açılmaktadır. Randevunuzu Randevu Al sayfası üzerinden alabilirsiniz. Diş Kliniği ile Sağlık İşleri Müdürlüğü’ müz ilgilenmektedir. 444 1984 çağrı numarası üzerinden sorunlarınızı bildirebilirsiniz.

Psikolog ve diyetisyen randevusunu nasıl alabilirim?

Başvuru Formu sayfasında yer alan formu doldurarak veya AKDEM’e gelerek başvuru yapabilirsiniz.

Servis hizmetinizden nasıl faydalanabilirim?

İlçemizde ikamet eden, Engelliler Biriminden seans alan; fiziksel engeli bulunan, fiziksel engeli bulunmasa da aynı seans saatinde iki zihinsel engelli çocuğu bulunan veya 2 yaşından küçük başka bir çocuğu bulunan kişiler kurum yönetim kararıyla servis hizmetinden faydalanabilmektedir.

Engelli Bireylere Yönelik Hizmetler
Engelli hakları nelerdir, nasıl yararlanabilirim?

Kurumsal alanda indirim, kamusal tüm indirim hakları, tayin hakları, su, fatura, doğalgaz indirim hakları, erken emeklilik hakları, ulaşım alanında indirim hakları, sosyal yardım hakları, tıbbi malzeme alım hakları vb. haklar bulunmaktadır. Hakkın belirtilen koşuluna göre, Kaymakamlık, SGK, Sosyal Hizmet Merkezi gibi ilgili kurumlara başvuru yaparak ve uygun görülmesi halinde yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için sosyal hizmet birimimiz ile görüşebilirsiniz.

Engelli raporu çıkartmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Tam teşekküllü devlet hastanesine başvuru yaparak, heyete girmelisiniz. Heyet tarafından uygun bulunmanız durumunda engelli raporu alabilirsiniz. Detaylı bilgi için sosyal hizmet birimimiz ile görüşebilirsiniz.

Engelli bireylere yönelik hangi hizmetler bulunmaktadır?

Bireysel Eğitim, Müzik, El Sanatları, Tiyatro, Halk Oyunları, Akademik Grup Eğitimleri, Psikolojik Danışmanlık, Fizyoterapi, Hidroterapi ve Duyu Bütünleme hizmetlerimiz bulunmaktadır. Raporunuz da belirtilen engel durumunuza göre komisyon sonrası uygun hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Ömer Arısoy
Kadim Anadolu irfanımız ne güzel ifade etmiş; “Düşenin elinden tutmak” diye. Düşenin elinden tutmak, tutup kaldırmak, yürümesine ve hayata devam etmesine yardım etmek, bizim milli hasletlerimizden biridir. Bu milli düsturumuzu son yıllarda genel ve yerel siyasetimizin temeli haline getirdiğimizi milletimiz fark etmiştir.
Devamını Oku...
Ömer Arısoy
Zeytinburnu Belediye Başkanı