‘Serebral Palsi’li Çocuklardan Farkındalık Etkinliği

06 Ekim 2022

Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM) bünyesinde tedavi ve eğitim çocuklar, “6 Ekim Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü” için özel bir etkinlik düzenlediler.

Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM) bünyesinde tedavi gören ve eğitim alan 124 öğrenci, “6 Ekim Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü”ne dikkat çekmek için Zeytinburnu Millet Bahçesi’nde özel bir etkinliğe imza attılar. Dünya genelinde bu özel günde, toplumda farkındalık oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenleniyor.  Her yıl 6 Ekim günü, serebral palsili çocuklar yeşil renkle simgeleştirilen etkinlikler yapıyor. AKDEM’in organize ettiği etkinliğe yeşil renk balonlarıyla gelen çocuklar kendileri için hazır olarak tasarlanmış maskeleri müzik eşliğinde boyadılar.

ZEYTİNBURNU AKDEM ONLARIN YANINDA 

AKDEM’in tedavi ve eğitim programlarına devam eden engelli öğrenciler, ihtiyaçları doğrultusunda fizyoterapi, hidroterapi, uzay terapisi, ahşap oyuncak atölyesi, ergoterapi, duyu bütünleme, psikolojik danışmanlık, özel eğitim, el sanatları ve müzik eğitimi gibi hizmetlerimizden ücretsiz olarak faydalanıyorlar.

SEREBRAL PALSİ NEDİR?

Serebral Palsi, çocuklukta en sık rastlanan fiziksel engellilik durumudur. Gelişimini tamamlamamış beynin; doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası dönemde hasar görmesi nedeniyle oluşur.

Serebral Palsi hastalığında başlıca belirtiler; motor beceri gerektiren hareketlerde zorlanma, İstemsiz kas hareketleri, dengeyi koruma ve yürümede zorlanma, öğrenme problemleri, şaşılık gibi görsel problemler, konuşma zorluğu, esme ve yutkunma zorluğu, salya akması, kas yapılarında aşırı gerginlik ve gevşeklik, kas katılığı, ataksi ve nöbetler şeklinde sıralanabilir.

BENZER HABERLER

Ömer Arısoy
Kadim Anadolu irfanımız ne güzel ifade etmiş; “Düşenin elinden tutmak” diye. Düşenin elinden tutmak, tutup kaldırmak, yürümesine ve hayata devam etmesine yardım etmek, bizim milli hasletlerimizden biridir. Bu milli düsturumuzu son yıllarda genel ve yerel siyasetimizin temeli haline getirdiğimizi milletimiz fark etmiştir.
Devamını Oku...
Ömer Arısoy
Zeytinburnu Belediye Başkanı