Evde Doğal Yollarla Kendi Dezenfektanınızı Kendiniz Yapın

04 Ağustos 2021

04Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM)’nin düzenlediği Bahçe Seminerleri’nde “Evde Doğal Temizlik” konusu ele alındı. Seminerde eğitim veren Yüksek Kimya Mühendisi Kudret Livaoğlu, “Evde doğal yollarla kendi dezenfektanınızı hazırlamak mümkün.” dedi.

Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nin Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde düzenlediği “Bahçe Seminerleri”nin konusunu “Evde Doğal Temizlik” oluşturdu. Seminerde eğitim veren Yüksek Kimya Mühendisi Kudret Livaoğlu, gün içinde çok fazla kimyasal ürün kullandığımıza dikkat çekerek, “Mümkün olduğunca bildiğimiz ölçüde alternatif oluşturabiliriz. Sertifikalı ürünler yani insan sağlığına ve doğaya dost ürünler tercih edilebilir. Evin genel temizliği ve yüzey temizliğinde sirkeden faydalanabiliriz. Bu dönemde kekik ve çay yağından da mutlaka faydalanalım. Kekik ve çay ağacı yağını kaynar suya koyup evinizin bir köşesinde koyduğunuz zaman ortamdaki zararlı mikroorganizmaları yok ederler. Parlatıcı ve yumuşatıcı yerine elma sirkelerinden faydalanabiliriz” diye konuştu.

KARBONAT, BORAKS VE ZEYTİNYAĞLI SABUN İLE LEKELERE VEDA

Doğal temizlik için çamaşır sodası, karbonat ve borakstan yararlanılabileceğini söyleyen Livaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Alerjisi olan insanlar maytlardan etkilendiği için borakstan faydalanabilir. Çamaşırların daha beyaz olması için klorlu ürünler kullanmak yerine çamaşır sodası ilave edersek hem yumuşatmada hem de daha temiz sonuç almada faydalı olacaktır. Karbonat, boraks ve zeytinyağlı sabunu karıştırarak sert yüzeylerde kullanabilirsiniz.”

“DEZENFEKTANLAR YARARLI BAKTERİLERE DE ZARAR VERİYOR”

Dezenfektanların mikroorganizmaya etki ettiği gibi insan hücrelerinde de tahribat oluşturduğunu belirten Kudret Livaoğlu, “Dezenfektanlar mikrobu öldürürken aynı zamanda yararlı bakterilere de zarar veriyor. Flora bozulduğu için farklı cilt hastalıklarına neden oluyor. Dezenfektanların doğal alternatifleri var. Zeytinyağlı doğal sabunlar virüs üzerindeki yağlı tabakayı parçalayıp etkisiz hale getiriyor. Hipokloröz asit içeren ürünler de doğal kökenli olduğu için tercih edebilir. Kekik ve çay ağacı yağının çok yüksek antibakteriyel özelliği vardır. Limon yağının da aynı şekilde antibakteriyel özelliğinin yanı sıra yüksek ve güzel koku bırakması açısından da kullanabiliriz.” dedi.

Yüksel Kimya Mühendisi Kudret Livaoğlu, evde doğal yollarla dezenfektan hazırlamanın tarifini de verdi:

Kaynatılıp soğutulan bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave edilir. İki damla çay yağı, birkaç damla kekik yağı ve on damla limon yağı eklenir. Karşımı her kullanımdan önce mutlaka çalkalamak gerekiyor.

Ev temizliği için doğal yollarla hazırlanacak karışım için;

5 litre suya iki yemek kaşığı sirkeyi ekleyin. Karışıma iki damla kekik yağı ilave edin.
Karışımı kapı kolları, evin genel yüzeyi ve sert yüzeylerde rahatlıklarla kullanabilirsiniz.

Etkinlik takviminde programı takip edebilirsiniz.

Etkinlik Takvimi
BENZER HABERLER

Ömer Arısoy
Kadim Anadolu irfanımız ne güzel ifade etmiş; “Düşenin elinden tutmak” diye. Düşenin elinden tutmak, tutup kaldırmak, yürümesine ve hayata devam etmesine yardım etmek, bizim milli hasletlerimizden biridir. Bu milli düsturumuzu son yıllarda genel ve yerel siyasetimizin temeli haline getirdiğimizi milletimiz fark etmiştir.
Devamını Oku...
Ömer Arısoy
Zeytinburnu Belediye Başkanı