Engelli Çocuklardan Eğlenceli Gösteriler

05 Aralık 2022

Zeytinburnu Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM)’de eğitim gören engelli çocuk ve gençler, düzenledikleri eğlenceli aktivitelerle ‘Dünya Engelliler Günü’nde farkındalık oluşturup, engelli bireylerin de normal bireyler gibi hayatın her alanında, yaşamaya, çalışmaya, eğlenmeye ve de üretmeye hakları olduğuna dikkat çektiler.

Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM)’nin Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlediği Dünya Engelliler Günü Programı’nda bol bol eğlence vardı. AKDEM’de eğitim gören engelli çocuk ve gençlerin Dünya Engelliler Günü dolayısıyla farkındalık oluşturmak için gerçekleştirdikleri müzik, halk oyunları ve dans gösterilerinden oluşan programa, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da katıldı. Program öncesi ve sonrası öğrencilerle sohbet için bir araya gelen Başkan Arısoy, hatıra çocuk ve gençlerle hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

2 otizm,2 serebral palsi, 1 görme engelli,1 spina bfida, 6 mental retardasyon, 2 Williams sendromlu ve 1 üst ekstremite monoparezi öğrenciden oluşan 15 kişilik AKDEM Müzik Grubu, programda sahneye ilk çıkan ekip oldu. Programın devamında ise; 1 serebral palsi , 6 mental retardasyon , 3 down sendromlu, 1 gelişim geriliği ve 1 görme engelli kişiden oluşan AKDEM Halk Oyunları Ekibi performansı vardı. Program, 1 down sendromu ve 1 serebral palsi tanılı olmak üzere 2 kişiden oluşan dans ekibi gösterisiyle son buldu.

1.300 KİŞİNİN ÜZERİNDE BİREY FAYDALANIYOR

2007 yılında Zeytinburnu Belediyesi tarafından kurulan AKDEMZeytinburnu’nda ikamet eden her yaş grubuna sosyal, psikolojik ve fiziksel desteğin yanı sıra çeşitli konularda eğitim ve danışmanlık hizmeti veren sosyal bir merkez. Bireylerin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmelerini kolaylaştıracak projeler üreten AKDEM; koruyucu, önleyici ve rehabilite edici faaliyetleri sürdürmeye devam ediyor. 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren AKDEM Engelliler Koordinasyon Birimi’nde, sağlık hizmetlerinden 468 kişi, eğitim hizmetlerinden 412 kişi ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinden 457 kişi faydalanıyor.

BENZER HABERLER

Ömer Arısoy
Kadim Anadolu irfanımız ne güzel ifade etmiş; “Düşenin elinden tutmak” diye. Düşenin elinden tutmak, tutup kaldırmak, yürümesine ve hayata devam etmesine yardım etmek, bizim milli hasletlerimizden biridir. Bu milli düsturumuzu son yıllarda genel ve yerel siyasetimizin temeli haline getirdiğimizi milletimiz fark etmiştir.
Devamını Oku...
Ömer Arısoy
Zeytinburnu Belediye Başkanı